Our product range includes a wide range of ss rod suppliers for corrosion resistant applications, 202 ss rod suppliers in sonipat, ss rod suppliers in saharanpur, ss rod suppliers in bhiwandi, ss rod suppliers in dehradun and ss 310 rod suppliers.
₹ 198 / Kg Get Latest Price
| Size/diameter | 6mm |
| Material | Stainless Steel |
| Single Piece Length | 6 meter |
| Usage/Application | Construction |
| Delivery Details | Immediately |
| Surface Treatment | Hot Rolled |
₹ 108 / Kg Get Latest Price
| Tensile Strength Mpa | 515 MPa |
| Yield Strength Mpa | 275 MPa |
| Hardening Degree C | 1038 DegreeC (1900 DegreeF) for 30 min and cooled below 16 DegreeC (60 DegreeF) |
| Minimum Order Quantity | 100 |
| Size | 12mm |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 200 Kg
₹ 108 / Kg Get Latest Price
| Size | 6mm |
| Brand | Jindal |
| Color | Silver |
₹ 108 / Kg Get Latest Price
| Size | 10mm |
| Brand | Jindal |
| Color | Silver |
₹ 108 / Kg Get Latest Price
| Size | 6mm |
| Brand | Jindal |
| Color | Silver |
₹ 350 / Kg Get Latest Price
| Size | 6mm |
| Material | Stainless Steel |
| Finishing | Polished |
| Shape | Round |
| Color | Silver |
| Grade | 310 |
₹ 180 / Kg Get Latest Price
| Size | 6mm |
| Material | Stainless Steel |
| Finishing | Polished |
| Shape | Round |
| Color | Silver |
| Grade | 317 |
₹ 187 / Kg Get Latest Price
| Size | 6mm |
| Material | Stainless Steel |
| Finishing | Polished |
| Shape | Round |
| Color | Silver |
| Grade | 347 |
₹ 191 / Kg Get Latest Price
| Size | 6mm |
| Packaging Type | Box |
| Surface Finishing | Polished |
| Technique | Hot Rolled |
| Color | Silver |
| Grade | 904L |
₹ 100 / Kg Get Latest Price
| Size | 6mm |
| Material | Stainless Steel |
| Finishing | Polished |
| Shape | Round |
| Color | Silver |
| Surface Finishing | Polished |
₹ 101 / Kg Get Latest Price
| Size | 6mm |
| Material | Stainless Steel |
| Finishing | Polished |
| Shape | Round |
| Color | Silver |
| Technique | Hot Rolled |
₹ 110 / Kg Get Latest Price
| Size | 6mm |
| Material | Stainless Steel |
| Finishing | Polished |
| Shape | Round |
| Color | Silver |
| Grade | 446 |
₹ 100 / Kg Get Latest Price
| Size | 6mm |
| Material | Stainless Steel |
| Finishing | Polished |
| Shape | Round |
| Color | Silver |
| Technique | Hot Rolled |
₹ 100 / Kg Get Latest Price
| Size | 4mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Grade | SS 420 |
| Material | Stainless Steel |
| Shape | Round |
| Technique | Hot Rolled |
₹ 100 / Kg Get Latest Price
| Size | 12mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Round |
| Grade | ASTM A276 |
| Material | Stainless Steel |
| Technique | Hot Rolled |
₹ 100 / Kg Get Latest Price
| Size | 4mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Grade | ASTM A479 |
| Surface Finish | Polished |
| Shape | Round |
| Material | Stainless Steel |
₹ 100 / Kg Get Latest Price
| Size | 10mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Grade | ASTM A484 |
| Shape | Round |
| Material | Stainless Steel |
| Surface Finish | Polished |
₹ 100 / Kg Get Latest Price
| Size | 10mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Square |
| Surface Finish | Polished |
| Material | Stainless Steel |
| Technique | Hot Rolled |
₹ 110 / Kg Get Latest Price
| Size | 4mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Grade | 201 |
| Shape | Round |
| Material | Stainless Steel |
| Technique | Hot Rolled |
₹ 90 / Kg Get Latest Price
| Size | 12mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Round |
| Surface FInish | Polished |
| Grade | 302 |
| Material | Stainless Steel |
| Technique | Hot Rolled |
₹ 110 / Kg Get Latest Price
| Size | 10mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Round |
| Material | Stainless Steel |
| Surface Finish | Polished |
₹ 340 / Kg Get Latest Price
| Size | 4mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Round |
| Grade | SS 310 |
| Surface Finish | Polished |
| Material | Stainless Steel |
₹ 105 / Kg Get Latest Price
| Size | 10mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Construction Industry |
| Surface Finish | Polished |
| Material | Stainless Steel |
| Shape | Round |
₹ 170 / Kg Get Latest Price
| Size | 12mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Automotive Industry |
| Surface Finish | Polished |
| Shape | Round |
| Material | Stainless Steel |
₹ 310 / Kg Get Latest Price
| Size | 12mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Aerospace Industry |
| Shape | Round |
| Surface Finish | Polished |
| Material | Stainless Steel |
₹ 110 / Kg Get Latest Price
| Size | 10mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Gas Industry |
| Shape | Round |
| Material | Stainless Steel |
| Surface Finish | Polished |
₹ 110 / Kg Get Latest Price
| Size | 12mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Grade | 202 |
| Material | Stainless Steel |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Pharmaceutical Industry |
₹ 400 / Kg Get Latest Price
| Size | 12mm |
| Brand | Jindal |
| Color | Silver |
| Quality | High |
₹ 108 / Kg Get Latest Price
| Size | 10mm |
| Brand | Jindal |
| Color | Silver |
| Quality | High |
₹ 108 / Kg Get Latest Price
| Size | 10mm |
| Brand | Jindal |
| Color | Silver |
| Quality | High |
₹ 108 / Kg Get Latest Price
| Size | 10mm |
| Brand | Jindal |
| Color | Silver |
| Qulaity | High |
₹ 108 / Kg Get Latest Price
| Size | 10mm |
| Brand | Jindal |
| Color | Silver |
| Quality | High |
₹ 108 / Kg Get Latest Price
| Size | 10mm |
| Brand | Jindal |
| Color | Silver |
| Quality | High |
₹ 108 / Kg Get Latest Price
| Size | 12mm |
| Brand | Jindal |
| Color | Silver |
| Qulaity | High |
₹ 108 / Kg Get Latest Price
| Size | 10mm |
| Brand | Jindal |
| Color | Silver |
| Quality | High |
₹ 108 / Kg Get Latest Price
| Size | 10mm |
| Brand | Jindal |
| Color | Silver |
| Quality | High |
₹ 108 / Kg Get Latest Price
| Size | 10mm |
| Brand | Silver |
| Color | Silver |
| Quality | High |
₹ 108 / Kg Get Latest Price
| Size | 10mm |
| Brand | Jindal |
| Color | Silver |
| Quality | High |
₹ 110 / Kg Get Latest Price
| Size | 6mm |
| Material | Stainless Steel |
| Finishing | Polished |
| Shape | Round |
| Color | Silver |
| Technique | Hot Rolled |
₹ 105 / Kg Get Latest Price
| Size | 4mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Chemical Industry |
| Shape | Round |
| Grade | 202 |
| Materail | Stainless Steel |
Lovish Gupta (CEO)
Paras Aluminium Private Limited
Plot No 20, 10578/14, Motia Khan, Delhi
Pahar Ganj, New Delhi - 110055, Delhi, India