Our range of products include stainless steel sheets 409 m, 304 stainless steel sheets hot rolled, 202 stainless steel hot rolled sheet and 316 stainless steel hot rolled sheets.
₹ 135 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 1 mm |
| Material Grade | 409M |
| Technique | Hot Rolled |
| Finish | 2b |
| Brand | Jindal |
| Length | 2500 mm |
| Width | 1250 mm |
| Usage/Application | Automotive Industry |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 190 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 2.5mm to 16mm ready in stock |
| Material | Stainless Steel |
| Finish | Mirror Finish |
| Material Grade | SS 304 |
| Type | Steel Plate |
| Brand | Jindal |
| Technique | Cold Rolled |
We are one of the foremost firms of 304 Stainless SteelSheets hot rolled. Besides, we present this product at nominal rates to our customers.
₹ 135 / Kilogram Get Latest Price
| Thickness | 4-5 mm, 3-4 mm, >5 mm |
| Material Grade | 202 |
| Material | SS |
| Surface Treatment | Hot Rolled |
| Length | 2500 mm upto 6000 mm |
We are one of the foremost firms of 202 Stainless Steel Sheets hot rolled. Besides, we present this product at nominal rates to our customers.
₹ 335 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 3mm to 12mm |
| Material Grade | SS 316 |
| Type | Steel Plate |
| Brand | Jindal |
| Usage/Application | Building & Construction |
We are one of the foremost firms of 316 Stainless SteelSheets hot rolled. Besides, we present this product at nominal rates to our customers.
Lovish Gupta (CEO)
Paras Aluminium Private Limited
Plot No 20, 10578/14, Motia Khan, Delhi
Pahar Ganj, New Delhi - 110055, Delhi, India