Leading Manufacturer of jindal astm a240 tp316 sheet supplier, jindal stainless steel 316 sheet, 304 ss sheet, 321 jindal ss sheet, jindal stainless steel 304 sheet and 202 jindal ss sheet from New Delhi.
₹ 355 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 03mm-12mm |
| Material Grade | SS 316L |
| Technique | Hot Rolled |
| Finish | Matte Finish |
| Gauge | 22 Gauge |
| Brand | Jindal |
| Length | 2500 mm |
| Width | 1250 mm |
| Color | Silver |
| Usage/Application | Automotive Industry |
Minimum order quantity: 10 Kg
₹ 350 / Kg Get Latest Price
| Steel Grade | SS316 |
| Thickness | 2 mm |
| Material Grade | SS 316 |
| Technique | Cold Rolled |
| Finish | Mirror Finish |
| Gauge | 20 Gauge |
| Brand | Jindal |
| Length | 2500 mm |
| Width | 1250 mm |
| Color | Silver |
| Usage/Application | Building & Construction |
₹ 265 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 5 mm |
| Material Grade | SS 304 |
| Technique | Cold Rolled |
| Finish | Mirror Finish |
| Gauge | 12 Gauge |
| Brand | Jindal |
| Length | 2500 mm |
| Width | 1250 mm |
| Color | Silver |
| Usage/Application | Building & Construction |
₹ 325 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 5 mm |
| Technique | Cold Rolled |
| Finish | Mirror Finish |
| Gauge | 12 Gauge |
| Material Grade | SS 321 |
| Brand | Jindal |
| Length | 1500 mm |
| Width | 1250 mm |
| Color | Silver |
| Usage/Application | Building & Construction |
₹ 270 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Technique | Hot Rolled |
| Finish | Matte Finish |
| Gauge | 22 Gauge |
| Material Grade | SS 304 |
| Brand | Jindal |
| Length | 2500 mm |
| Width | 1500 mm |
| Color | Silver |
| Usage/Application | Building & Construction |
₹ 170 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Material Grade | SS 202 |
| Technique | Cold Rolled |
| Finish | Mirror Finish |
| Gauge | 20 Gauge |
| Brand | Jindal |
| Length | 2500 mm |
| Width | 1250 mm |
| Color | Silver |
| Usage/Application | Building & Construction |
₹ 700 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 5 mm |
| Material Grade | SS 310 |
| Technique | Cold Rolled |
| Finish | Matte Finish |
| Gauge | 22 Gauge |
| Brand | Jindal |
| Length | 2500 mm |
| Width | 1250 mm |
| Color | Silver |
| Usage/Application | Building & Construction |
₹ 380 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 5 mm |
| Material Grade | SS 316 |
| Technique | Cold Rolled |
| Finish | Mirror Finish |
| Gauge | 12 Gauge |
| Brand | Jindal |
| Length | 1500 mm |
| Width | 1500 mm |
| Color | Silver |
| Usage/Application | Building & Construction |
₹ 600 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Material Grade | SS 310 |
| Technique | Cold Rolled |
| Finish | Mirror Finish |
| Gauge | 20 Gauge |
| Brand | Jindal |
| Length | 1500 mm |
| Width | 1250 mm |
| Color | Silver |
| Usage/Application | Building & Construction |
₹ 130 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Material Grade | SS 202 |
| Technique | Cold Rolled |
| Finish | Mirror Finish |
| Gauge | 20 Gauge |
| Length | 1500 mm |
| Width | 1250 mm |
| Color | Silver |
₹ 325 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 5 mm |
| Material Grade | SS 316 |
| Technique | Hot Rolled |
| Finish | Matte Finish |
| Gauge | 22 Gauge |
| Length | 2500 mm |
| Width | 1250 mm |
| Color | Silver |
₹ 130 / Kg Get Latest Price
| Thickness | up to 16 mm |
| Material Grade | SS 202 |
| Technique | Hot Rolled |
| Finish | Matte Finish |
| Gauge | 18 Gauge |
| Brand | Jindal |
| Length | 2500 mm |
| Width | 1250 mm |
| Color | Silver |
| Usage/Application | Building & Construction |
₹ 145 / Kg Get Latest Price
| Material | Stainless steel sheets jindal |
| Type | Plate |
| Shape | as per party specification |
| Color | 2b finish |
| Brand | Jindal |
Minimum order quantity: 1 Kg
We are engaged in offering 202 Stainless Steel Sheet, which is extremely praised in the market. Owing to high demand, professionals make these products in varied patterns.
Company jindal stainless limited
₹ 145 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | SS 202 |
| Technique | Cold Rolled |
| Finish | Annealed Finish |
| Brand | Jindal |
Minimum order quantity: 1 Kg
Get Latest Price
| Thickness | 5 mm |
| Material Grade | SS 202 |
| Finish | Matte Finish |
| Gauge | 22 Gauge |
| Brand | Jindal |
| Color | Silver |
Get Latest Price
| Thickness | 5 mm |
| Material Grade | SS 304 |
| Finish | Matte Finish |
| Gauge | 22 Gauge |
| Brand | Jindal |
| Color | Silver |
Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Material Grade | SS 304 |
| Finish | Matte Finish |
| Gauge | 20 Gauge |
| Brand | Jindal |
| Color | Silver |
Get Latest Price
| Thickness | 5 mm |
| Material Grade | SS 304 |
| Finish | Matte Finish |
| Gauge | 20 Gauge |
| Brand | Jindal |
| Color | Silver |
Get Latest Price
| Thickness | 3 mm |
| Material Grade | SS 304 |
| Finish | Matte Finish |
| Gauge | 20 Gauge |
| Brand | Jindal |
| Color | Silver |
Get Latest Price
| Thickness | 3 mm |
| Material Grade | SS 202 |
| Finish | Matte Finish |
| Gauge | 20 Gauge |
| Brand | Jindal |
| Color | Silver |
Get Latest Price
| Thickness | 3 mm |
| Material Grade | SS 304 |
| Finish | Matte Finish |
| Gauge | 22 Gauge |
| Brand | Jindal |
| Color | Silver |
Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Material Grade | SS 202 |
| Finish | Matte Finish |
| Gauge | 20 Gauge |
| Brand | Jindal |
| Color | Silver |
Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Material Grade | SS 304 |
| Finish | Matte Finish |
| Gauge | 18 Gauge |
| Brand | Jindal |
| Color | Silver |
Get Latest Price
| Thickness | 3 mm |
| Material Grade | SS 304 |
| Finish | Matte Finish |
| Gauge | 20 Gauge |
| Brand | Jindal |
| Color | Silver |
Get Latest Price
| Thickness | 5 mm |
| Material Grade | SS 304 |
| Finish | Matte Finish |
| Gauge | 20 Gauge |
| Brand | Jindal |
| Color | Silver |
Get Latest Price
| Thickness | 3 mm |
| Material Grade | SS 202 |
| Finish | Matte Finish |
| Gauge | 20 Gauge |
| Brand | Jindal |
| Color | Silver |
Get Latest Price
| Thickness | 5 mm |
| Material Grade | SS 202 |
| Finish | Matte Finish |
| Gauge | 20 Gauge |
| Brand | Jindal |
| Color | Silver |
Get Latest Price
| Thickness | 5 mm |
| Material Grade | SS 304 |
| Finish | Matte Finish |
| Gauge | 18 Gauge |
| Brand | Jindal |
| Color | Silver |
Get Latest Price
| Thickness | 5 mm |
| Material Grade | SS 304 |
| Finish | Matte Finish |
| Gauge | 20 Gauge |
| Brand | Jindal |
| Color | Silver |
Get Latest Price
| Thickness | 3 mm |
| Material Grade | SS 304 |
| Finish | Matte Finish |
| Gauge | 22 Gauge |
| Brand | Jindal |
| Color | Silver |
Get Latest Price
| Thickness | 5 mm |
| Material Grade | SS 304 |
| Finish | Matte Finish |
| Gauge | 18 Gauge |
| Brand | Jindal |
| Color | Silver |
Get Latest Price
| Thickness | 3 mm |
| Material Grade | SS 304 |
| Finish | Matte Finish |
| Gauge | 20 Gauge |
| Brand | Jindal |
| Color | Silver |
Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Material Grade | SS 304 |
| Finish | Matte Finish |
| Gauge | 18 Gauge |
| Brand | Jindal |
| Color | Silver |
Get Latest Price
| Thickness | 5 mm |
| Material Grade | SS 202 |
| Finish | Matte Finish |
| Gauge | 22 Gauge |
| Brand | Jindal |
| Color | Silver |
Get Latest Price
| Thickness | 5 mm |
| Material Grade | SS 304 |
| Finish | Matte Finish |
| Gauge | 20 Gauge |
| Brand | Jindal |
| Color | Silver |
Get Latest Price
| Thickness | 5 mm |
| Material Grade | SS 304 |
| Finish | Matte Finish |
| Gauge | 20 Gauge |
| Brand | Jindal |
| Color | Silver |
Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Material Grade | SS 304 |
| Finish | Matte Finish |
| Gauge | 22 Gauge |
| Brand | Jindal |
| Color | Silver |
₹ 140 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 2-3 mm, 1-2 mm |
| Steel Grade | SS200 |
| Material Grade | 202, 304 both are available |
| Surface Treatment | Cold Rolled |
| Shape | Rectangular |
| Type | Plate,Polished |
| Color | Silver |
| Material | 1mm above upto 3mm |
| Brand | Jindal |
| Size | 4'x8' |
With prosperous industry practice, we are known to offer Stainless Steel Sheets. It is made by experts using the advanced technology.
₹ 380 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 4 mm |
| Material Grade | SS 316 |
| Technique | Hot Rolled |
| Brand | Jindal |
| Color | Silver |
| Usage/Application | Building & Construction |
₹ 130 / Kg Get Latest Price
| Form | Sheet |
| Country of Origin | Made in India |
Lovish Gupta (CEO)
Paras Aluminium Private Limited
Plot No 20, 10578/14, Motia Khan, Delhi
Pahar Ganj, New Delhi - 110055, Delhi, India