Manufacturer of a wide range of products which include stainless steel 304 tube, 310 jindal ss plate, 304l jindal ss plate, 316 jindal ss plate, 202 jindal ss plate and jindal stainless steel hr plate.
₹ 205 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | upto 4 inch |
| Shape | round, square, rectangle |
| Grade | 304 |
| Material | ss |
| Application | dairy fittings, industrial use |
| Length | 6 meter |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 450 / Kg Get Latest Price
| Material | stainless steal |
| Shape | Rectangular |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 210 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 1mm to 20mm |
| Material Grade | 304L |
| Type | Jindal stainless steel |
| Material | Stainless steel plate |
| Size | 4ftx8ft/5ftx8ft/mtrx8ft |
| Steel Grade | SS304 L |
| Surface Treatment | Hot Rolled |
| Standard | Jindal |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Kg
₹ 380 / Kg Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Grade | 310 |
| Surface | Polished |
| Technique | Hot Rolled |
| Color | Silver |
| Shape | Rectangular |
₹ 335 / Kg Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Finishing | Polished |
| Shape | Rectangular |
| Color | Silver |
| Grade | 316 |
| Brand | Jindal |
₹ 135 / Kg Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Finishing | Polished |
| Shape | Rectangular |
| Color | Silver |
| Technique | Hot Rolled |
| Grade | 202 |
₹ 190 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 5 mm |
| Material Grade | SS 321 |
| Technique | Cold Rolled |
| Finish | Mirror Finish |
| Gauge | 22 Gauge |
| Brand | Jindal |
| Length | 2500 mm |
| Width | 1250 mm |
| Color | Silver |
| Usage/Application | Building & Construction |
₹ 300 / Kg Get Latest Price
| Usage/Application | industrial |
| Material | ss stainless steal |
| Brand | jindal |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 190 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | SS 304 |
| Steel Grade | SS 304 |
| Shape | Rectangular |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 200 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | SS 304 |
| Steel Grade | SS 304L |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 200 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | SS 304 |
| Steel Grade | SS 304 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 390 / Kg Get Latest Price
| Steel Grade | SS 316 |
| Shape | Rectangular |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 190 / Kg Get Latest Price
| Steel Grade | SS 304 |
| Shape | Rectangular |
| Country of Origin | Made in India |
| brand | jindal |
₹ 335 / Kg Get Latest Price
| Steel Grade | SS 316 |
| Shape | Rectangular |
| Country of Origin | Made in India |
Lovish Gupta (CEO)
Paras Aluminium Private Limited
Plot No 20, 10578/14, Motia Khan, Delhi
Pahar Ganj, New Delhi - 110055, Delhi, India