Our range of products include 202 stainless steel coils, 321 jindal ss coil, 304 jindal ss coil, 202 stainless steel coil, stainless steel 321 coil and stainless steel 316 coil.
₹ 150 / Kilogram Get Latest Price
| Thickness (mm) | 0.5mm to 3mm |
| Brand | JINDAL |
| Width | 1000 / 1250 / 1500 |
| Material | Stainless steel coils / sheets |
| Grade | 300 series, 400 series, 200 series |
| Finish | Polished |
| Length | In all sizes |
With prosperous industry practice, our entity has gained huge appreciation in the market by presenting Stainless Steel Coils / sheets to our respected patrons.
₹ 320 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 0.3mm-20mm |
| Packaging Type | company packed coils |
| Usage/Application | All purpose |
| Brand | Jindal |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 260 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Standard | ASTM A706 |
| Finish | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Jindal |
| Material Grade | 316 |
₹ 120 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | 202 |
| Thickness | 2 mm |
| Standard | ASTM A706 |
| Finish | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Stainless Steel |
| Packaging Type | Roll |
₹ 200 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Standard | ASTM A706 |
| Finish | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Roll |
| Grade | 321 |
| Material | Stainless Steel |
₹ 290 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | 316 |
| Thickness | 2 mm |
| Standard | ASTM A706 |
| Finish | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Stainless Steel |
| Packaging Type | Roll |
₹ 198 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Usage/Application | Automobile Industry |
| Packaging Type | Roll |
| Country of Origin | Made in India |
| Surface Finish | Polished |
| Grade | 304 |
| Material | Stainless Steel |
₹ 190 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 4 mm |
| Usage/Application | Automobile Industry |
| Packaging Type | Roll |
| Country of Origin | Made in India |
| Grade | 304 |
| Material | Stainless Steel |
₹ 190 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Standard | BS4449 |
| Finish | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Stainless Steel |
| Grade | 304L |
| Packaging Type | Roll |
₹ 155 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | 202 |
| Thickness | 2 mm |
| Standard | BS4449 |
| Country of Origin | Made in India |
| Surface Finish | Mirror Finish |
| Packaging Type | Roll |
| Material | Stainless Steel |
₹ 180 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 5 mm |
| Finish | Polished |
| Shape | Round |
| Finishing | Polished |
| Color | Silver |
| Material | Stainless Steel |
₹ 150 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 5 mm |
| Finish | Polished |
| Shape | Round |
| Grade | 904L |
| Color | Silver |
| Technique | Hot Rolled |
₹ 150 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 5 mm |
| Finish | Polished |
| Grade | 347 |
| Finishing | Polished |
| Shape | Round |
| Color | Silver |
| Hot Rolled | Technique |
₹ 155 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 5 mm |
| Finish | Polished |
| Shape | Round |
| Technique | Hot Rolled |
| Grade | 317 |
| Color | Silver |
₹ 300 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | 316 |
| Thickness | 5 mm |
| Finish | Polished |
| Color | Silver |
| Technique | Hot Rolled |
| Material | Stainless Steel |
₹ 185 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 4 mm |
| Standard | ASTM A706 |
| Finish | Polished |
| Finishing | Polished |
| Shape | Round |
| Material | Stainless Steel |
₹ 320 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | 316 |
| Thickness | 5 mm |
| Finish | Polished |
| Technique | Hot Rolled |
| Shape | Round |
| Color | Silver |
₹ 190 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 5 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Finishing | Polished |
| Shape | Round |
| Color | Silver |
| Technique | Hot Rolled |
| Grade | 304 |
₹ 200 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | 316 |
| Thickness | 2 mm |
| Standard | ASTM A706 |
| Finish | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 175 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | 202 |
| Thickness | 1 mm |
| Standard | ASTM A706 |
| Finish | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 270 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Standard | ASTM A706 |
| Finish | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
| Material Grade | 316 |
₹ 140 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | 202 |
| Usage/Application | Automobile Industry |
| Brand | Jindal |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 230 / Kilogram Get Latest Price
| Brand | Jindal |
| Finish | in all finish |
| Application | Oil & Gas Industry, Construction |
| Material Grade | 304 |
| Material | SS |
| Type | available in 2b and NO.4PVC |
| Thickness | 0.5mm/0.6mm/0.7mm/0.8mm/0.9mm/1mm/1.2mm/1.5mm/2mm/3mm/4mm/5mm/6mm/8mm/10mm |
We are a foremost organization for providing a diverse grade of 304 Stainless Steel Coil to our valued customers. We offer this at nominal costs.
₹ 370 / Kg Get Latest Price
| Usage/Application | Construction |
| Brand | Jindal |
| Country of Origin | Made in India |
| shape | round |
₹ 320 / Kg Get Latest Price
| Standard | ASTM A706 |
| Finish | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Jindal |
| Material | Stainless Steel |
| Grade | 321 |
₹ 280 / Kg Get Latest Price
| Usage/Application | Construction |
| Brand | Jindal |
| Country of Origin | Made in India |
| ss coil | 304 L |
₹ 370 / Kg Get Latest Price
| Usage/Application | Construction |
| Brand | Jindal |
| Country of Origin | Made in India |
| material | stainless steal |
| product | 316 L |
₹ 110 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | 316 |
| Thickness | 2 mm |
| Standard | BS4449 |
| Finish | Polished |
| Material | Stainless Steel |
| Packaging Type | Roll |
₹ 325 / Kg Get Latest Price
| Usage/Application | Construction |
| Brand | Jindal |
| Country of Origin | Made in India |
| shape | round |
Lovish Gupta (CEO)
Paras Aluminium Private Limited
Plot No 20, 10578/14, Motia Khan, Delhi
Pahar Ganj, New Delhi - 110055, Delhi, India